Zakázané kurzy – kdo je a není Poradce pro výživu?

Dnes jsem se v rámci diskuse na téma výživového poradenství musela opět usmát. Vzpomněla jsem si totiž na konferenční diskuse a tlaky „odborné veřejnosti“ k tématu výživových poradců. Jací jsou to šarlatáni a jak radí špatně. A jak jsou ti absolventi kurzů rychlokvašky a nic neumí, natožpak aby mohli někomu radit. Vzpomněla jsem si na otevírání „kudly v kapse“ když slyším někoho takhle mluvit a na svou tendenci zarýt si nazpátek. A pak na své rozhodnutí, že hňácat se v hnoji je zbytečné (on pak čím dál víc smrdí) a že pro mě je důležité tvořit si vlastní svět, ne hledat ten ideální.

Kurzy Poradce pro výživu pořádám už přes 10 let. K tomu jsem přidala Life style kouče a Lektora zdravého životního stylu. A spoustu jednodenních kurzíků a seminářů. Kurz Poradce pro výživu mám jako základní školu. To co učím já, by se podle mě mělo učit na všech základních školách. Když tohle všechno naučím „dospěláky“, jen kroutí hlavou. Je to najednou pochopitelné a upravit si jídelníček je hnedle snadné. A zvládne to i máma od dětí. Vždyť rodiče jsou příkladem svým dětem, v rodině by mělo vše začínat, včetně budování základních výživových návyků. Jak chcete po dítěti, aby jedlo zdravě – třeba ovesnou kašičku, když jí táta párek v rohlíku a máma uždibuje u vaření svíčkovou a pak si ani nesednou v klidu spolu k jednomu stolu?

Nemyslím si, že by moje kurzy byly snadné nebo že by lidi kteří je absolvují byly rychlokvašky. Zrovna dnes byly závěrečné zkoušky a kdybych svým žákům řekla „Tak a teď jste rychlokvašky, v podstatě jste pro to nemuseli nic udělat a nemyslete si, že teď něco víte, jste nuly“ (mimochodem to dost často na adresu poradců slýchám od různých médií a lidí z vysokých škol a vědeckých společností) – tak to by měl asi rozcupali na cucky potom co vše museli vstřebat, naučit se a sepsat!:)))

Myslím si ale, že základní zásady výživy jsou jednoduché. A když je vysvětlím „normálním“ jazykem obyčejného člověka, pak tomu lidé rozumějí. Myslím si, že o tom, co si dáme na talíř by neměl rozhodovat stát nebo ošetřující („ošetřující!!) lékař, ale že by o tom měl rozhodovat každný z nás, každý sám za sebe. Kde sehnat kvalitní informace? No rozhodně ne na Facebooku nebo googlováním, vždyť při studiích na každé kvalitní univerzitě vám dají seznam literatury, ze které máte čerpat, na internet můžete zapomenout, protože tam si každý může napsat co chce. Včetně mě!:)

Nedávno jsem v televizi, v diskusi pořadu paní Jílkové, slyšela názor, že dnes může dělat Poradce pro výživu každý, kdo zametá ulici, odpadne mu koště od ruky a udělá si rekvalifikační kurz. Ano, souhlasím – pokud si uděláte kurz u mě, nemusíte ani dostat „papír“, protože kvůli tomu tam vlastně ani nejste. Jste tam především kvůli sobě a kvůli informacím, které vám dnešní byť přetechnizovaný, médii ovládaný svět prostě neposkytne. A když pochopíte, co děláte špatně a jaké sajrajty kupujete, můžete pak s klidným srdcem radit i ostatním, vždyť ústní lidová slovesnost má u nás velkou tradici:) No a v ordinaci lékaře se to nedozvíte, talže proč ne na ulici, nebo u prodavače v obchodě, obsluhy restaurace, kadeřnice, maséra, nehtařky -člověka který má na vás čas  a který taky musí něco jíst jako vy jenom má prostě za sebou kurz výživy a udělal si přehled.

Vystudovala jsem, už je tomu když se dívám do kalendáře poměrně dost dávno, Technologii potravin-tedy způsob výroby potravin, a hned potom Ochranu životního prostředí. Na potravinářské škole nás učili, jak regulovat chutě zákazníků, co přidávat do potravin aby chutnaly a lidi jich snědli co nejvíc. Že české výrobky nejsou to nejlepší a jak to je s taji výroby potravin. Že mléko není vhodné pro každého a tak je to i se spustou dalších potravin. Moje rodina vlastní akreditovanou laboratoř pro kontrolu potravin a díky tomu mám přesný přehled kdo z výrobců šidí a kdo dělá poctivě. Chcete to vědět taky?

Kurz Poradce pro výživu, základní škola pro každého, ovšem s vysokou laťkou na „výstupní“ papír a pravdou, která někdy bolí. Na www.nutriacademy.cz, u Akademie výživy a sportu.

Vaše Radka Burdychová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *