Velikonoční zamyšlení

Milí přátelé,

nedávné Velikonoce mne přiměly k malému zamyšlení: Svátky, symboly -vejce, zajíc atd.

Každou půlhodinu se někde kolem mne ozývá zvuk reklamy, na kterou můj 2,5 letý syn naprosto zpaprčí, naklusá a začne vášnivě rapovat: “ Normální vajíčka, již dávno z módy jsou“. Aha – normální vajíčka, to už jsem dlouho neslyšela, co to je?:) Na potravinářské fakultě jsme se učili o kvalitě vajec, že se nemá říkat vajíčka, ale VEJCE, o jejich velikosti S, M, L, XL, třídě kvality, hygieně atd., v naší státem akreditované laboratoři jsem vejce xkrát analyzovala, viděla jsem v reálu chov ekologický, klecový, volný – v supermarketu jsem si vždycky všímala značení na oblale i přímo na vejcích, viděla jsem vejce s českou vlaječkou (nikde jinde v zahraničí, byť hodně cestuju, jsem si žádné vlaječky nikdy nevšimla), zaručeně česká vejce, ale vejce „normální“ jsem nikde neviděla, vy ano?

Mám profil na FB, i když jej spousta lidí nemá a je proti tomu, kvůli úniku dat a tak. Ale díky FB jsem se dozvídám hodně informací (i dezinformací) –  a tak jsem se dozvěděla jak vejce barvit, jak je použít na výrobu pomazánek, v cukrfree dietě a v dietě všeobecně, jak není potřeba brát obsah cholesterolu v nich vážně, jak vegani zásadně vejce nebarví ani nedodržují Velikonoce kvůli ochraně zvířat – ale nikde na mě nevyhupsla informace, co je to tedy  je vejce „normální“.

Já sama nevím, co je normální vejce podle dnešních měřítek. Asi to, co doporučí reklama:) Co je normální pro vás? Vejce s českou vlajkou? A věděli jste, že se vejce třeba tady v ČR snesou, ale roztřídí je třídírna v Polsku? Nebo se snesou v Lotyšsku a roztřídí je třídírna v Česku?

Co je normální? Klecový chov, kdy přesně víme, co slepiččce dáváme a kdy (jíst i pít) nebo chov volný/ekologický -kdy je to na ní, co sezobne?

Co je normální? Krásné žluté vajíčko s pevnou skořápkou (z klecového chovu, kdy přidáme karotenoidy kvůli barvě, vápník kvůli pevnosti) nebo míň žluté (vybledlé) vejce z chovu domácího s jemnou skořápkou?

Pro mne bylo vždycky nejlepší to domácí od babičky, když slepička sezobala to co bylo na zahradě nebo na poli:) A přesto slepicím přidávala babička do krmení skořápky (aby byly pevnější) a kukuřici (aby byly žlutší)  A kdo zkusil toto „domácí vejce“ a to „vejce ze supermarketu“ určitě pozná chuťový rozdíl. Jenže kdo má v dnešní době čas chovat slepice? Navíc když nenesou celý rok…. Nebo kdo má čas chodit na farmu pro vejce…. A tak si pro to „normální“ jdeme do supermarketu – daň za to, že je nás lidí hodně, nemáme čas a třeba někdy koupíme radši i vejce čokoládová. Anebo s umělými barvivy, přidanými slepičkám do krmení kdesi ve Španělsku:)

Přátelé, často na svých kurzech a seminářích diskutuji podobné situace. Především z oblasti potravin, výživy a životního stylu. Na internet si dnes může napsat každý co chce. Autory většiny příspěvků jsou novináři nebo PR manažeri. Tápete v tom , co je pravda a co přikrášlená komerční lež? Já ne:) Těším se na vás na svých kurzech, na ty z vás, kterým záleží na vašem zdraví a hlavně zdraví svých dětí. A především na těch z vás, kteří chtějí mít svůj objektivní názor!:)

Radka Burdychová

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *