V dětské výživě chybí cholesterol – no to je tedy objev století!

V sobotu se v Praze konal náš, mimochodem hojně navštěvovaný, seminář Výživa dětí. Tam mi kolega, který se zrovínka účastnil jakési výživářské akce sdělil, že odborníci na výživu konečně dospěli k nečekanému závěru, že v dětské výživě (mléka) chybí cholesterol! To jsem tedy zamrkala. Waw, bomba:)

Pro nás potravináře, kteří umějí číst obaly potravin, to tedy žádná nová informace není. Ale kupodivu mají lidé o složení mléčných výživ pro děti, tedy i o cholesterolu, obecně celkem zajímavé přestavy. Tak třeba:

1. cholesterol škodí: no – jak to uchopit. Cholesterol lidské tělo nutně potřebuje, potřebuje ho proto, že je součástí doslova každé buňky v našem těle. Proto si ho také my lidé umíme sami vytvořit. A to v docela dost velkém množství!!! No a i mateřské mléko samozřejmě obsahuje obrovské množství cholesterolu. Vždyť dítě roste, buňky se zmnožují a každá nová potřebuje cholesterol. Dítě je rychlejší než rakovina:) No a proto je potřeba hodně kojit:) Navíc se podle učených knih právě v dětství nastavuje správná tvorba a regulace hladiny cholesterolu v krvi, s čímž mohou mít nekojené děti v dospělosti problémy.

2. Vegani tedy mohou být v klidu. Cholesterol se totiž vyskytuje výhradně v živočišných produktech, v rostlinkách ho nenajdete. No a protože i tělo vegana vytváří cholesterol, je to v pohodě. Otázka vyvstává v případě kojících veganek. Opravdu jejich mlíčko co se týče cholesterolu stačí pro jejich stále rostoucí miminko? Aha? Máte k tomu někdo nějakou dobrou info?

3. A teď ta bomba, na kterou se teď přišlo. Sušená mléčná výživa neobsahuje cholesterol! No jasně, většinou se totiž dělá pouze z rostlinných tuků, palmový tuk nevyjímaje. A protože rostlinky opravdu cholesterol nemají, tak mají miminka smůlu. Nejsou to tedy zase úplně vegánci, protože mléčné výživy obsahují také syrovátku a laktózu (ty jsou z mléka). Ale naštěstí! Existují i mléčné výživy s mléčným tukem, tedy s cholesterolem. A ten naše miminka skutečně potřebují, pokud tedy už nejsou kojeny.

4. Proč nám to neřekne pediatr nebo v lékárně? Nějaký nápad?:)

5. a perlička: ještě nedávno jste mohli na potravinách zahlédnout nápis: „neobsahuje palmový tuk“. Proti palmovému tuku mají totiž někteří lidé dost velké výhrady. Opičky nevyjímaje. Jenže z legislativního hlediska je to podvod a klamání spotřebitele, získávání konkureční výhody. Takže se to zakázalo. Dobrý ne?:)

V rámci studia Lektor zdravého životního stylu, kam mi chodí i profesionálové potravináři a výživoví poradci se specializací na otěhotnění a dětskou stravu jsme se rozhodli vytvořit sérii přenášek pro kliniky a mateřská centra. Je s podivem, že takové důležité, pro potravináře dost samozřejmé informace, przní marketing a podivné politické čachry machry.

Radka Burdychová – majitelka doktorátu z chemie a maminka ročního chlapečka který potřebuje cholesterol:)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *