Trocha historie používání soli v medicíně

Víte, že již staří Egypťané používali sůl k léčení? Nejstarší zmínka je již ve 3.tisíciletí před naším letopočtem, kdy byly popsány schopnosti soli vysušit a tím vyléčit infikovanou ránu. Ve spisech dochovaných z období kolem roku 1600 jsou uváděny prostředky se solí na zástavu krvácení, urychlení porodu nebo třeba čípky se solí jako projímadlo.

Také ve starém Řecku a Římě lidé věděli, že sůl má pozitivní účinky na kožní onemocnění, onemocnění dýchacích cest, záněty hrtanu, vředy, zanícené rány, atd.

Západní medicínu formoval  významný lékař římských císařů, žák Hippokrata, Galénos z Pergamonu. Z jeho doby pocházejí recepty na koupele při kožních onemocněních, kloktání směsi se solí při zánětech hrtanu, léčení trávicích obtíží nebo inhalace při onemocnění dýchacích cest.

V lidovém léčitelství se používaly koupele nohou ve slané vodě s přídavkem popela na bolest hlavy, a teplé suché obklady při zánětech.

Špatnou pověst začala mít sůl teprve od poloviny 20.století, příčinou bylo zjištění, že nadměrné množství soli ve stravěmůže vést v kombinaci s obezitou k vysokému krevnímu tlaku a to dokonce i u dětí. Dnes si ale lidé připomínají i její léčivé účinky. Sůl se znovu objevuje například v kosmetice, v přísadách do koupelí, lidé oceňují její účinky při léčbě lupénky, artritidy i jako prostředek k inhalacím a kloktání při onemocněních dýchacích cest. V dnešní době se sůl využívá i v boji s překyselením organismu v podobě zásaditých koupelových solí a zásadité péče o pokožku těla. Zásadité koupele či omývání těla zásaditou vodou je velice vhodné také po sportovních výkonech či namáhavé pohybové aktivitě – svaly druhý den nebolí, neboť je z těla řízeně odstraněna kyselina mléčná (nebo-li laktát, který sportovci tak dobře znají). Více o zásaditých solích a koupelích na www.nutrirestart.cz

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *