Tradiční čínská medicína – o co vlastně jde?

Také kolem sebe slýcháte, že kdekdo dělá Tradiční čínskou medicínu? A studuje ji třeba několik let, jezdí do Číny…  Jenže když je to medicína, neměl by ji tedy dělat pouze lékař? V Hradci Králové dokonce měla vzniknout Klinika tradiční čínské medicíny. Nějak z toho ale sešlo. Proč se tedy TČM těší takové oblibě a zájmu veřejnosti?

Dokonce nemalá část západních lékařů využívá znalostí čínské medicíny ve své praxi. Jedná se o velmi propracovaný a dobou prověřený systém léčení člověka založený na celostním přístupu nejen k člověku ale i celému vesmíru. Hlavní úkolem čínského lékaře bylo předcházet onemocnění, tedy prevence. Ve staré Číně byl dokonce lékař oceněn, pokud jeho „pacient“ neonemocněl.

Dnes si řekneme takový úvod do TČM. Z pohledu čínské medicíny lidské tělo i vše ve vesmíru se řídí dvěma teoriemi. Jednou je teorie pěti prvků (wu sing – pět hybatelů) a druhá teorie yinu a yangu . Právě rovnováha mezi pěti prvky a dvěma póly yinem a yangem je nejdůležitější pro naše zdraví. Mezi pět prvků patří voda, dřevo, oheň, kov a země. Je známé, že ke každému prvku náleží orgán Zang  a k němu příslušný orgán Fu, tím ale výčet nekončí, každému elementu se přiřazuje i tkáň, vývod, tedy část těla, kde se daný prvek obrazí, barva, chuť a v neposlední řadě i emoce. Pět hybatelů se odráží i v přírodě, tedy ke každému náleží světová strana, podnebí, roční období, planeta.

Ve staré Číně neznali anatomii, tak jak ji známe dnes, tedy označení orgánů neodpovídá přesně orgánům tak, jak je známe my. Podle čínské teorie má každý orgán svou hmotu, energii a ducha. A o tom zas příště…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *