Rozhovor s Péťou Skalskou, která zklamaná odešla ze zdravotnictví, udělala si všechny naše kurzy a zakládá vlastní projekt

Dnes jsem o rozhovor požádala velmi zajímavou ženu, která se jmenuje Petra. Petra je zdravotnicí a pracovala na pozici instrumentářky v nemocnici. Pak se ale rozhodla definitivně odejít. Seznámili jsme se na našem kurzu Poradce pro výživu asi před 4 lety. Proč si zdravotník dělá kurz Poradce pro výživu, mohli byste se mnozí ptát. No milí zlatí je to tak, i nutriční terapeuti, i lékaři si náš kurz dělají. Proč ne? Vždyť je to hodně o praxi, která se ve školách neučí:) A já tvrdím, že tento kurz by se měl učit na základní škole. Tak až mě vláda osloví, abych jim to tam dala do pořádku:))))))))) Ale teď je na pořadu dne Petra a její velmi zajímavý příběh, příjemné počtení!:)

 

Péťo, proč jsi se tenkrát přihlásila do kurzu Poradce pro výživu? Bylo Ti to jako zdravotníkovi vůbec k něčemu?

Kurz Poradce pro výživu jsem studovala čistě z nutnosti. Pracovala jsem tou dobou ještě v nemocnici jako instrumentářka na ortopedických sálech, což byla práce sice hezká, ale jen ve chvílích kdy jsem měla natažený plášť a rukavice. Jakmile šlo o cokoli jiného kromě samotného výkonu, bylo to o zešílení. Pak se mi ale naskytla příležitost pracovat pro on-line projekt, jehož pointou bylo vypracování jídelníčků pro co nejvíce klientů. Bylo to zcela mimo obor zdravotnictví a upřímně, ve zdravotnictví mě tohle nenaučili – jen vše obecně. Tak jsem otevřela Google a koukla na možnosti kurzů výživových poradců a po přečtení nabídky Nutriacademy jsem neměla potřebu pátrat dál. Intuitivně jsem si vybrala to nejlepší, co jsem mohla. Od té doby uplynulo již 4 roky a já u stravy zůstala částečně, jelikož jsem u NutriAcademy vystudovala mnoho dalších kurzů. A protože to byl i kurz   Lifestyle kouč, tak jsem se posunula i trochu jinam, než byl můj původní záměr. K vlastnímu podnikání.

Teď v tuto chvíli jsem na rodičovské, mám boží Aničku, které bude za pár dní rok, a tak jsem měla dostatek času si v hlavě vše urovnat a poskládat a vytvořit svůj vlastní projekt, na kterém se teď intenzivně maká ? Projekt se jmenuje Liferestart a jeho podstatu zatím nebudu prozrazovat veřejně. Ale jedno říci mohu a to, že nebýt Nutricademy a kurzů, ať už týkajících se stravování, koučovaní, psychosomatiky, aromaterapie anebo základů podnikání, nikdy bych v sobě nenašla odvahu říci si, že vytvořím projekt, který bude můj vlastní a bude super ?

Pojďme ještě chvilku zpátky ke kurzu Poradce pro výživu. Co ti ten kurz tedy dal?

Kurz byl velice intenzivní a přiznám se, že jsem se musela docela učit a i tak jsem na závěrečnou zkoušku šla s velkým respektem. Nakonec se však ukázalo, že stačilo poslouchat v hodinách, ve kterých bylo vše důležité řečeno. Všichni lektoři byli úžasní. Poslouchat jejich výklad bylo zajímavé, jelikož teorie byla prokládána jejich zkušenostmi z praxe. Tímto bych chtěla všem poděkovat.

Vrtá mi pořád hlavou ten tvůj odchod ze zdravotnictví a taky upřímně – odchod z místa zaměstnance a přechod na dráhu živnostníka, a to vše s malým dítětem u boku a dalším v břiše:) ráda bych o tom věděla víc, chceš mi to říct?

Myslíš taková úvaha o našem zdravotnictví aneb proč i když je to nádherná práce nedá se v něm vydržet? Dobře, myslím, že když už píšeme zpověď, jak to bylo se mnou a studiem kurzů u Nutriacademy, měla bych dokončit i myšlenku ohledně toho, proč jsem odešla z práce ve zdravotnictví, práce v zaměstnaneckém poměru, a dala se na dráhu živnostníka. Kdo je zaměstnán a chodí mu měsíční plat, má nárok na neschopnost, paragraf na nemocné děti či na dovolenou – tak ten si asi řekne, že je bláznovství odejít z pozice instrumentářky na  operačních sálech, když přeci průměrný plat zdravotní sestry je více než 30 tisíc. Nevím, kde tento fakt média vzala, ale já měla po 5 letech praxe na sálech čistý plat 16 tisíc. A jakožto matka malého kluka, který zrovna nastoupil do školky, jsem minimálně každý druhý měsíc byla doma na OČR – tedy z 16 mi zbylo kolem 11 tisíc. To je první fakt,  který mě přiměl ke změně.

Druhý fakt je ten, že když člověk trochu zapřemýšlí, je mu jasné, že na nemoci a fyzické potíže je potřeba se koukat celostně, a ne řešit následek – ale pídit se po příčině. A to bohužel nikdo ve státních zařízeních nedělá a ten kdo by chtěl je prohlášen za blázna, šarlatána a magora.  Já od dětství vím moc dobře, že když chci, umím být nemocná a když nechci, umím si nemoc zakázat. Samozřejmě mnohdy je to složitější a nestačí si říci: tak teď jsem si zlomil nohu, protože se mi nechce na návštěvu ke tchýni. Psychosomatika je velmi obsáhlé téma a většinou velice individuální. A teď se na mě mnozí zdravotníci urazí, ale je to tak a každý kdo je sám k sobě fér si to musí umět přiznat, ale ve zdravotnictví již dávno nejde o pacienty a pomoci jejich trápení, ale o keš, prstě o prachy. O to, který primář bude jezdit v lepším bávu a který z nich bude mít mladší milenku, kterou vyveze na luxusní dovolenou na Maledivy.

A třetí důvod, proč jsem se rozhodla opustit zdravotnictví? Následující: vrchní sestry, které by mohly zastat spousty kvalifikované práce, jsou zavaleny byrokratickými nesmysly. Vyplňují spousty nesmyslných lejster denně. Např. bez podepsaného papíru o proškolení jak zacházet s rychlovarnou konvicí na sesterně není možné povolání sestry vůbec vykonávat. I sestřičky musí na odděleních denně napsat tuny zbytečností do dokumentací. Copak ty holky nevědí, že když se pacient pokadí, mají mu jít umýt zadek a vyměnit podložku? Musí o tom psát  slohovky? Na lidi, kteří by uvítali lidský přístup, proto prostě nezbývá čas. Nedivte se všichni, že někdy už jsou z toho tak otrávené, že zkrátka rezignují a kašlou na to. A to jsem já neuměla překousnout, nechci, abych byla v jedné „skupině“ s těmi, kteří se k lidem neumí chovat vlídně, protože se nechali zničit systémem.

Ano, naše zdravotnictví jde dopředu, máme superboží přístroje, úchvatné léky, výzkumy, grafy, statistiky, výsledky a akreditace, ale na jedno se zapomnělo. Na záměr pomáhat a  chovat se lidsky. Jasně že ne všichni jsou záporáci, já znala mnoho báječných lékařů a sester, ale v globálním měřítku se bohužel ztrácí….Bohužel.

 Já Ti Péťo tímto děkuji za tvoji autenticitu a odvahu to přiznat hlavně sama sobě!!!

 

Pojďme tedy nyní zase mimo oblast zdravotnictví, do oblasti zdravého životního stylu, poradenství, tvorby jídelníčků a osobnostního rozvoje. Myslíš, že je těžké sehnat v tomto oboru práci? Je to mimo oblast zdravotnictví, jako zdravotník bys to přeci měla někde jednodušší?

No já si všeobecně myslím, že sehnat práci v jakémkoli oboru je snadné, jestliže člověk skutečně pracovat chce. A co se týká oboru zdravého životního stylu, je to o to jednodušší, protože je nyní doba, kdy si lidé začínají uvědomovat, že je čas na změnu, že to jak žijí je jen a jen v jejich rukou. Mnoho lidí hledá pomoc, ať už při překonání fyzických problémů, nebo chtějí byla hubení, vymakaní, anebo se chtějí zbavit bolesti zad, která vznikla na úkor nadváhy. Stejně tak hledají lidé ale podporu i psychickou a taky správné nasměrování při pochopení, jak mohou sami se sebou pracovat. A proto jsem šla osobně já ještě na další kurzy NutriAcademy, mám jich za sebou asi 10. Podnikání, Life style kouč, aromaterapie, výživa dětí, psychologie osobnosti. A díky tomu se mi v hlavě zrodil vlastní projekt.

 

Jsi v kontaktu s lidmi, které jsi potkala na našich kurzech? Podporujete se vzájemně v praxi nebo při podnikání?

Ano jsem, někteří se stali mými přátel, od jiných čerpám inspiraci, další jsou mi vzorem. S jedním z lidí, jež jsem díky kurzům potkala, budu – jak pevně věřím, spolupracovat v mém projektu Liferestart. A má vzdělávací dráha rozhodně nekončí. Teď v září budu začínat kurz kineziologie a Bachovy esence. V říjnu pak podstoupím výběrové řízení na kurz porodní duly, který jestliže dobře dopadne, začnu příští rok studovat.

 

Doporučila bys naše kurzy?

Všem, kteří si pro vzdělávání vyberou NutriAcademy: gratuluji k výborné volbě a přeji vám, abyste našli svoji cestu, díky které nebudete pracovat pro peníze ale pro radost a vaše práce bude více koníčkem nežli povinností k přežití.

 

A já opět dodám, že kdybyste se chtěli s Péťou spojit, nebo s ní absolvovat projekt Liferestart, máte možnost ZDE:

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *