Rozhovor s naší absolventkou, Ing. Hanou Nechvátalovou

Dnes bych vám ráda představila velmi vzdělanou šik ženu, která pracuje pro jednu nadnárodní společnost na pozici lektora a organizátora vzdělávacích aktivit. Je pro mne velkou ctí, že si právě tahle osoba, absolventka VŠCHT v Praze, tedy moje kolegyně z oboru, vybrala pro své další vzdělávání moji společnost NutriAcademy.

Hanko, co Tě vedlo k přihlášení se do prvního kurzu Poradce pro výživu?

V oblasti výživového poradenství jsem již pracovala, ale chtěla jsem mít v první řadě dokument, certifikát, který by kromě vysokoškolského diplomu potvrzoval a „dosvědčil“ mé vzdělání v oboru výživového poradenství. Dalším důvodem bylo dozvědět se více informací, co je v této oblasti nového, jaké jsou další možné přístupy ve výživovém poradenství tak, abych mohla kvalifikovaněji pracovat se svými potenciálními klienty.

Lišilo se nějak tohle vzdělávací zařízení od jiných, dělala sis průzkum na webu nebo to bylo doporučeni či spontánní rozhodnutí?

Podobné kurzy jsem u jiných vzdělávacích zařízení neabsolvovala. Důvodem pro NutriAcademy bylo, že kurz už absolvovala má spolužačka z VŠCHT, která potvrdila kvalitu kurzu, dále hezky zpracované web stránky, široká nabídka kurzů, vzdělání provozovatelky kurzů a certifikace u MŠMT ČR.

Co ti ten první kurz dal a proč jsi šla na další?

Kurz mi dal požadované – možné přístupy ve výživovém poradenství a tvorbě jídelníčku, oživila jsem si informace, které jsem již z dob svého studia pozapomněla nebo byly pozměněny. Další kurz mě lákal, protože pouze tvorba jídelníčku a nastavení nového stylu stravování nebyla dle mého názoru dostačující. Tento typ „poradenství“ je dle mého názoru více i o celkovém přístupu ke klientovi, umět pochopit jeho skutečné potřeby, kde je možné poskytnout mu pomocnou ruku a společně najít pro klienta cestu, která by mu pomohla při řešení jeho skutečných problémů. Rovněž jsem měla díky dalšímu kurzu Detoxikace Nutrirestart úžasnou možnost vyzkoušet si na vlastní kůži doporučenou měsíční detoxikační kúru. Není nad vlastní zkušenost, kdy se pak mohu při doporučování této kúry podělit o své pocity a mít tak větší šanci pochopit pocity a názory jiných účastníků. Pracovně mi hodně pomohl Lektorský kurz dalšího vzdělávání, jelikož je to i součást mé práce – přednášky a vzdělávání lidí v oblasti výživy. Praktický nácvik a techniky, jak pracovat s lidmi ve skupině, jak se na kurz připravit a současně jak připravit kurz pro účastníky zajímavý mě posunul profesně dál a snažím se je využívat při svých přednáškách.

Co děláš teď, jsi v oboru?

Ano, stále pracuji v oboru se specializací na stravování a výživu nejmenších dětí – kojenců a batolat. Dospělé klienty mám pouze jako mimopracovní koníček. Využívám i zkušeností z Lektorského kurzu dalšího vzdělávání.

Co myslíš, je v tomhle oboru těžké najit práci/uplatnění?

Práci v tomto oboru myslím těžké najít není. Vyžaduje to však kontinuální vzdělávání, jelikož ve výživě je stále něco nového, mění se výživová doporučení, přichází stále nové výživové trendy a dietní módní vlny, kterým je třeba občas i čelit, a to se dá pouze s dostatečnou znalostí a orientací v oboru. Rovněž je velmi důležitá praxe, protože teorie je jedna věc, ale práce s člověkem druhá, možná ještě důležitější. Klienti nejsou stejní a to, co platí pro jednoho, nemusí 100 % platit a fungovat u druhého člověka. A jen dlouhodobá praxe, zkušenost a práce s člověkem z nás dělá odborníky, nikoliv pouze absolvování Kurzu a získání certifikátu, což je určitě velmi důležitým a možná i počátečním krokem k zahájení skvělé a pestré práce.

Jsi stále v kontaktu s lidmi z kurzu, dává ti něco spolupráce s nimi? (pokud existuje).

S lidmi z kurzů moc v kontaktu bohužel nejsem, občas prostřednictvím sociálních sítí. Lidé v kurzech byly fajn a na konci jsme si i slibovali, jak se někdy sejdeme a popovídáme o nabitých zkušenostech, ale dnešní doba je tak rychlá a uspěchaná, že asi není čas na návraty a podobná setkání. Nicméně věřím, že s těmi, se kterými máme něco společného, se dříve nebo později setkáme ať již profesně nebo soukromě.

Ty jsi v naší Akademii prošla skoro všemi kurzy, které nabízíme, včetně Lektora zdravého životního stylu. s autorizovanou státní zkouškou. Který kurz bys vyhodnotila jako nejnáročnější a zároveň, který ti nejvíc dal do tvého budoucího života?

Ano, kurzů jsem absolvovala hodně a každý byl pro mě něčím přínosný. Po jejich absolvování si uvědomuji, že mají něco společného, co mi pak dává možnost pohlížet na věci komplexněji, vidět je v širším úhlu. Jako „nejnáročnější“ bych hodnotila kurz Life Style kouč. Ne na učení, ale na psychiku a nutnosti umět se vcítit do klienta, umět mu naslouchat a umět ho vést jeho myšlenkami a pocity. My obecně máme tendenci spíše někomu radit a být mentorem, ale toto je hodně o naslouchání a kladení správných otázek tak, aby si byl klient sám vlastně poradcem a našel si pro sebe tu nejsprávnější cestu, která ho povede ke spokojenosti. Do života, tedy spíše pracovního, mi dal nejvíce kurz Lektorský kurz dalšího vzdělávání. Věnuji se přednáškové činnosti, a tak mám možnost díky kurzu si své přednášky a semináře lépe uspořádat a zlepšovat se v jejich organizaci. Nyní i více sleduji jiné přednášející na kurzech a seminářích a snažím se od nich čerpat to správné, a naopak se vyvarovat chyb, které posluchač vnímá, ale přednášející si je možná ani sám neuvědomuje. Naučila jsme se i říci si a vyhodnotit zpětnou vazbu od posluchačů, účastníků, jelikož upřímná zpětná vazba mi velmi pomáhá posouvat se dál a vylepšovat své přednášky.

Jak se dal vzděláváš – nebo už se nevzděláváš a je to jen o praxi?

Další vzdělávání je pro mě jako droga. Mám totiž dojem, že čím více toho vím, tím mám větší pocit, jak málo toho vím. A tak se snažím neustále studovat, shánět si nové informace a zajímavé články. Díky internetu je dnes nepřeberné množství informací, jen je občas obtížné se v nich zorientovat, jelikož ne všechny zprávy a zdroje jsou důvěryhodné a správné. Je třeba si udělat na věc i vlastní názor, a hlavně používat vždy selský rozum. A praxe, jak jsem již uvedla výše, teorie je hezká věc, ale bez praxe to nejde. Jen zkušenosti a uplatnění všech znalostí v praxi dělá z člověka profesionála.

Co bys vzkázala lidem, kteří se rozhodují, zda k nám do kurzu nastoupí?

Rozhodnutí, kde kurzy absolvovat je určitě na každém, ale z mé zkušenosti mohu říci, že jsem byla vždy na kurzech velmi spokojená a dali mi komplexnější pohled na Výživové poradenství. Myslím, že množství absolvovaných kurzů je tomu důkazem. Přístup byl vždy profesionální, k dispozici bylo i dostatek výukových materiálů, praktických cvičení a pomůcek. Na konci kurzu jsem si říkala, jak rychle to uteklo, a že je vlastně škoda, že již kurz končí, protože i když bylo probráno hodně, témata byla tak široká, že bychom se jim mohli věnovat další hodiny a víkendy. A po kurzu následovaly otázky: „A co dál, jakým kurzem bych mohla pokračovat? Co nového bych se ještě mohla nebo chtěla naučit?“ Ráda bych popřála všem účastníkům, aby byly s kurzy maximálně spokojeni a aby do výživy, výživového poradenství a vše, co s tím souvisí, stejně zapáleni jako já. Pokud budete mít opravdu chuť a o tuto oblast projevíte skutečný zájem, půjde vše snadno a samo. A najdete i požadované uplatnění. Kurzy vám také pomohou se zorientovat v základních otázkách a nasměrují vás tam, kam sami budete chtít.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *