Rozhovor s Mgr. Růženkou Hankusovou

O další rozhovor jsem požádala ženu, kterou jsem poznala letos na jaře na kurzu Poradce pro výživu. Od začátku do konce stále pozitivně naladěná, vtipná – prostě šířila kolem sebe pohodu a byla samý úsměv. Růženka. I krásné jméno:)

Růženko, mohla byste se prosím sama představit?

Jmenuji se Růžena Hankusová, je mi 59 let, jsem vdaná a s manželem žiji v Přerově. Původním povoláním jsem zdravotní sestra, po 10 letech praxe v nemocnici jsem se rozhodla stát se středoškolskou učitelkou na Střední zdravotnické škole. Podmínkou bylo vysokoškolské vzdělání a tak jsem při zaměstnání vystudovala 2 fakulty na Univerzitě Palackého v Olomouci, a to fakultu lékařskou a psychologii na fakultě pedagogické. Na zdravotnické škole jsem působila 10 let. Poté jsem se rozhodla pro změnu a v roce 1996 jsem začala pracovat ve farmaceutické společnosti, zabývající se léky na předpis. V této oblasti jsem působila 21 let, z toho posledních 11 let na manažerské pozici.

To je velmi impozantní životopis! Vím, že rekvalifikační kurz Poradce pro výživu si děláte přes Úřad práce, jak jste se na ÚP vůbec ocitla?

Ano, na sklonku minulého roku jsem shodou různých náhod přišla o práci a ocitla jsem na Úřadu práce. Byla to pro mě velmi zvláštní situace. Po 40 letech opravdu vysokého pracovního nasazení jsem najednou nedělala nic a začala přemýšlet co dál. Dva měsíce jsem odpočívala a pak se rozhodla, že udělám změnu stravovacích návyků, začnu opět sportovat a díky tomu všemu se mi podařilo snížit váhu o 12kg. To mě přivedlo k myšlence se tímto tématem začít více zabývat a spolu s dámami z Úřadu práce v Přerově jsem se začala zajímat o možnost rekvalifikace v oblasti výživového poradenství. Sice mám zdravotnické vzdělání, nicméně problematika výživy se za tu dobu výrazně posunula do jiných dimenzí a já jsem potřebovala získat znalosti od skutečných odborníků v této oblasti.

 

A jak to na Úřadu práce probíhalo?

Musím říct, že dámy na Ú v Přerově byly velmi příjemné. Musela jsem vyplnit žádost a zdůvodnit ji, ale nebylo to nic složitého a na cokoli jsem se mohla doptat. Potřebovala jsem si taky vybrat, u koho si kurz udělám. Při rozhodování jsem pátrala na internetu, až jsem se dostala na stránky NutriAcademy. Kontaktovala jsem Vás Radko a dohodla se na termínu kurzu i na postupu, jak využít dotaci z Úřadu práce. Úřednice na ÚP byly velmi vstřícné a pomohly mi s dalšími náležitostmi, potřebnými ke schválení platby. A mohla jsem začít studovat.

 

Jak hodnotíte studium pohledem odborníka z oboru a navíc zdravotníka a dokonce i pedagoga?

Musím říci, že studium je z mého pohledu poměrně náročné, a to jak v oblasti teoretických znalostí, tak z hlediska praktického, týkajícího se tvorby jídelníčků, za dodržení výživových pravidel. A vůbec nejnáročnější byla závěrečná zkouška spolu se zpracováním písemné práce. Ale vše jsem nakonec úspěšně zvládla! A jsem za to ráda. Zdá se totiž, že v poslední době poradců pro výživu vyrostlo jako „hub po dešti“, nicméně jejich úroveň není stejná a málo kdo se věnuje výživovému poradenství tak komplexně a s individuálním přístupem ke klientovi, jak jsme se naučily v NutriAcademy. Proto věřím, že mi bude dopřáno vše, co jsem se naučila, zúročit v praxi při práci s klienty.

 A co Vás v té praxi nyní čeká?

Od září se vracím na částečný úvazek ke kořenům, k práci středoškolské učitelky na Střední zdravotnické škole. Zbytek času bych ráda věnovala výživovému poradenství.

 

A já Růžence velmi děkuji za rozhovor:) A pro vás všechny mám vzkaz: často se mě lidé ptají, zda studium zvládnou – ano, zvládnete. I v 60, i v 70ti letech jej zvládnete. Protože my  vás to prostě naučíme:) A kdyby se vám zdálo, že se nechcete nervovat se zkouškami či domácími úkoly, vždycky máte možnost si kurz udělat jen tak, sami pro sebe – udělat si výživový plán pro sebe, sestavit si svůj vlastní jídelníček a konečně mít jasno a vědět, jak se to dělá. Prostě to brát jako investici do zdraví a sami do sebe. Vítejte v NutriAcademy🙂

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *