Největší orgán lidského těla

Napadá vás, co že je tím největším orgánem? No, každého napadne asi něco trochu jiného, možná někoho i něco se sexuálním podtextem:) Vězte však, že největším orgánem lidského těla je Kůže. Když je tak velká, určitě bude mít důležitou funkci! Pojďme se na ni tedy podívat trošičku více…

Povrchová vrstva kůže je pokožka. Skládá se z mnoha vrstev buněk. Spodní vrstvy jsou živé buňky, ty se stále dělí, na povrchu odumírají a olupují se. Za celý život se z pokožky člověka oloupe asi 18 – 22 kg mrtvých kožních buněk. Všechny buňky pokožky se vymění přibližně za 3-4 týdny, a to je také optimální doba trvání odkyselovacích detoxikačních kůr, případně lázeňských procedur.

Pokožka obsahuje kožní barvivo melanin, které chrání hlouběji položené buňky kůže před ultrafialovým zářením. Obsah melaninu se s věkem zvyšuje, děti ho mají jen malé množství, proto jsou velmi citlivé na sluneční záření.

Pevnost, pružnost a roztažitelnost kůže zajišťuje prostřední vrstva – škára. Ztratí-li kůže pružnost, uvolňuje se a vznikají vrásky. Jedná se o přirozený proces stárnutí, který můžeme hodně ovlivnit péčí o tělo a zdravým životním stylem. Z vlasových váčků ve škáře vyrůstají vlasy, chlupy a vousy. Vlasy, chlupy a vousy dle čínské medicíny patří elementu vody, tedy k ledvinám. Stav a kvalita vlasů nás tedy může upozornit na případnou nedostatečnou funkci nebo činnost ledvin, které jsou kořenem našeho života.

Ve škáře nalezneme také nervy zajišťující rychlý přenos informací do centrálního nervového systému, krevní a mízní cévy. Mízní systém škáry a vlastně celého organismu hraje nezastupitelnou roli při detoxikaci. Míza (lymfa) omývá téměř každou buňku těla, lymfatický systém je tedy naším hlavním detoxikačním systémem.

Dále se ve škáře nachází žlázy např.: mazové nebo potní. Počet potních žláz je téměř 2,5 milionu. Největší koncentrace je na ploskách nohou, dlaních, na čele, v okolí konečníku, pohlavních žláz a v podpaží. Největší žlázou lidského těla je žláza mléčná.

Nesmíme opomenout nejspodnější vrstvu kůže, kterou je podkožní vazivo, zde se nachází tukové buňky, které slouží jako zásobárna tukových kapének a vitaminů rozpustných v tucích.  Kůže ženy má větší schopnost ukládat tukové kapénky než kůže mužů.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *