Bílá perla východu i v ČR

Těšíte se na jaro? My také! Naše tělo se chystá na svou každoroční očistu. V čínském kalendáři začíná jaro již v druhé polovině února. A proto by se i naše strava měla novému ročnímu období přizpůsobit. A protože by se tělu mělo odlehčit, máme pro vás jeden tip: Začleňte do jídelníčku jednu z nejdéle pěstovaných obilnin na světě nazývanou též „bílá perla východu“, možná ji znáte spíše pod českým názvem Slzovka obecná (také Jobovy slzy, čínsky Yi yi ren, japonsky Hatomugi). Neznáte? Pojďme se tedy podívat na její léčivé účinky.

Celostní medicína považuje slzovku za potravinu, která dokáže změkčovat a zvláčňovat. Semena této divoké trávy jsou podobná ječmenu a mají silné čisticí účinky. Proto se často používají k očistě organismu. Čistí organismus od nánosů ze živočišných potravin a tuků a výborně pomáhá jako podpůrný prostředek v léčbě při celkovém zahlenění. Hlen dle tradiční čínské medicíny v těle vzniká důsledkem nevhodného stravování, tedy většina lidí má určitým způsobem „zanesené trubky“.

Jaké účinky má slzovka v organismu?

Slzovka posílí vaši slezinu. Vrátí hebkost a jemnost vaší pokožce, příznivě také působí například při boji s akné a jinými hnisavými procesy na kůži. Podpoří léčbu zánětů močového měchýře, průdušek a plic. Snižuje hladinu “špatného” cholesterolu, zpomaluje šedivění vlasů. Slzovka má vysoký obsah aminokyselin, betakarotenu, vitaminů skupiny B, vitaminu C, draslíku, vápníku, hořčíku, železa, mědi, manganu, fosforu a zinku, a to v té nejlépe vstřebatelné a zpracovatelné podobě. Odvar ze slzovky je známý jako tzv. šlemovitá polévka, která spolehlivě působí při žaludeční a střevní slabosti, váže jedy z látkové výměny a podporuje funkci jater. Slzovka je také bezlepková. Je tedy vhodná při celiakii a pro všechny, kteří chtějí ve stravě omezit lepek.

Vyzkoušejte …

Slzovku po troškách občas přidejte k rýži, kuskusu nebo bulguru (slzovky se přidává max.1/3), do polévek nebo kaší. Výborná je s houbami upravená jako „kuba“. Doporučená denní dávka pro dospělého jsou dvě vrchovaté lžíce uvařené slzovky. Je vhodná i pro děti. Opatrnosti však dbejte v těhotenství, kdy se její konzumace nedoporučuje.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *